Meble biurowe Wyposażenie do biura

Biurka komputerowe


Meble biurowe > Biurka komputerowe

Biurka komputerowe i ergonomia pracy

Biurka komputerowe na potrzeby pracowników pracujących przy komputerze, powinny spełniać zasady ergonomii pracy. Główne założenia ergonomii opisane są w przepisach BHP, które dokładnie określają standardy jakie powinny spełniać biurka komputerowe oraz wszelkie odległości które powinny być zachowane, aby pracownik w trakcie pracy nie narażał swojego zdrowia. Dla pracodawcy, zadbanie o odpowiednie biurko komputerowe dla każdego pracownika jest o tyle ważne, że po pierwsze obliguje go do tego kodeks pracy, po drugie zaś pracownik który pracuje w nieodpowiedniej pozycji częściej będzie cierpiał na różne dolegliwości – co w efekcie przyniesie większą ilość zwolnień L4 oraz zmniejszy wydajność pracownika.

Jak kupić odpowiednie biurko do komputera dla pracownika?

Przede wszystkim, biurka do komputerów muszą być przystosowane do rodzaju pracy pracownika, pod względem wielkości. Małe biurka komputerowe, choć wygodne w aspekcie zajmowanej w firmie przestrzeni, nie zawsze są ergonomiczne dla pracownika – zwłaszcza jeśli pracownik w trakcie pracy musi mieć dużo miejsca na dokumenty czy narzędzia pracy. Przy konieczności korzystania z wielu urządzeń podczas pracy, najwygodniejsze są biurka komputerowe narożne, które pozwalają na umieszczenie na szerokim blacie wszelkich potrzebnych akcesoriów i sięganie po nie bez wysiłku. Dodatkową zaletą, jaką mają biurka narożne jest możliwość umieszczenia na nich sporej ilości dokumentów i segregatorów, w bliskim dostępie dla pracownika.

Biurko powinno być tak ustawione, aby zapewniać pracownikowi dostateczną ilość przestrzeni nie tylko na blacie, ale również pod nim. Nogi pracownika muszą się swobodnie pod biurkiem mieścić. Na potrzeby firm często więc wybiera się biurka komputerowe metalowe, które dzięki swojej konstrukcji opartej na rurkach aluminiowych, pozwalają pracownikowi zachować swobodę ruchu. Kolejną ważną rzeczą jest stabilność biurka. Trzeba na nią uważać kupując używane, bądź tanie biurka komputerowe, mogą one bowiem być nieodpowiednio wyważone, bądź uszkodzone.

Ergonomia pracy w kontekście biurka to też takie jego ustawienie, aby pracownik nie musiał się przeciskać, chcąc wstać od biurka czy wyjść z pokoju, oraz takie ustawienie, które powoduje, że biurka komputerowe w pokoju nie tarasują przejścia i nie utrudniają dostępu do dokumentów. Warto na to zwrócić uwagę zarówno podczas aranżacji przestrzeni biurowej, jak i podczas wybierania konkretnych mebli.

Biurka komputerowe © Meble biurowe